Butler County Swim League Records

6&UN             8&UN               9-10   

     11-12              13-14            15&Over

YARDS
6 & UN
Girls 25 Freestyle 18.32
Whitney Meyers, OX
1991
Boys 25 Freestyle 19.10
Noah Perduk, Elks
1999
Girls 25 Backstroke 21.09
Jamie Reynold, RH
1991
Boys 25 Backstroke 23.79
Noah Perduk, Elks
1999
8 & UN
Girls 100 Medley Relay 1:14.61
Rolling Hills
1982
Boys 100 Medley Relay 1:18.90
Pleasant Run Farms
1975
Girls 25 Free 14.52
Jenni Rossi, WW
2004
Boys 25 Free 14.82
Matt Infantino, RH
1985
Girls 25 Fly 15.56
Whitney Myers, OX
1993
Boys 25 Fly 17.14
Matt Infantino, RH
1985
Girls 25 Back 17.49
Whitney Myers, OX
1993
Boys 18.75
Jon Peck, FHCC
2019
Girls 25 Breast 19.79
Jenni Rossi, WW
2004
Boys 25 Breast 19.71
Joel Geary, NLH
1985
Girls 100 Free Relay 1:11.76
Oxford
1993
Boys 100 Free Relay 1:07.83
Pleasant Run Farms
1982
9 – 10
Girls 100 Medley Relay 1:08.01
Hycrest
1993
Boys 100 Medley Relay 1:05.42
Rolling Hills
1982
Girls 50 Free 28.10
Maren Patterson, OX
2017
Boys 50 Free 28.29
Josh Scott, HY
1990
Girls 100 IM 1:11.91
Kiera Wood, RH
2017
Boys 100 IM 1:12.51
Brink Ciferri, OX
1991
Girls 25 Fly 13.85
Maren Patterson, OX
2017
Boys 25 Fly 15.43
Cooper Burt, OX
2017
Girls 50 Fly 32.78
Audrey Morrison, HY
1993
Boys 50 Fly 32.12
Josh Scott, HY
1990
Girls 50 Back 32.91
Maren Patterson, OX
2017
Boys 50 Back 34.71
Wade Davis, RH
1982
Girls 50 Breast 35.78
Maren Patterson, OX
2017
Boys 50 Breast 37.88
B Miller, OX
1982
Girls 100 Free Relay 1:00.20
Hycrest
1993
Boys 100 Free Relay 58.14
Rolling Hills
1982
11 – 12
Girls 200 Medley Relay 2:09.60
Oxford
2019
Boys 200 Medley Relay 2:09.06
Oxford
1981
Girls 50 Free 25.10
Maren Patterson, OX
2019
Boys 50 Free 25.46
Jeff Bishop, PRF
1981
Girls 100 IM 1:03.43
Maren Patterson, OX
2019
Boys 100 IM 1:03.61
Scott Richmond, OX
2008
Girls 50 Fly 28.27
Maren Patterson, OX
2019
Boys 50 Fly 27.60
Tim Carmondy, WW
1982
Girls 50 Back 29.51
Maren Patterson, OX
2019
Boys 50 Back 30.95
Brink Ciferri, OX
1993
Girls 50 Breast 34.54
Jennie Rossi, WW
2008
Boys 50 Breast 31.49
Scott Richmond, OX
2008
Girls 200 Free Relay 1:56.59
Rolling Hills
1985
Boys 200 Free Relay 1:52.32
Pleasant Run Farms
1981
13 – 14
Girls 200 Medley Relay 2:03.52
Oxford
2000
Boys 200 Medley Relay 1:52.23
Forest Hills
2019
Girls 50 Free 25.14
Mercy Patterson, OX
2017
Boys 50 Free 22.79
Luke Paxton, RH
2017
Girls 100 IM 1:02.82
Mercy Patterson, OX
2017
Boys 100 IM 54.80
Blake Brockman, RH
2017
Girls 50 Fly 26.99
Mercy Patterson, OX
2017
Boys 50 Fly 24.64
Luke Paxton, RH
2017
Girls 50 Back 28.43
Mercy Patterson, OX
2017
Boys 50 Back 26.24
Luke Paxton, RH
2017
Girls 50 Breast 33.04
Julie Graham, WW
1991
Boys 50 Breast 29.73
Evan Bader, OX
2008
Girls 200 Free Relay 1:53.06
Oxford
1990
Boys 200 Free Relay 1:43.01
Forest Hills
2019
15 & Over
Girls 200 Freestyle 1:53.74
Leanna Wall, HY
2017
Boys 200 Freestyle 1:45.77
Blake Brockman, RH
2017
Girls 200 Medley Relay 2:01.07
New London Hills
1993
Boys 200 Medley Relay 1:41.30
New London Hills
1991
Girls 50 Free 24.62
Leanna Wall, HY
2019
Boys 50 Free 21.66
Shawn Trokhan, NLH
1991
Girls 100 IM 59.17
Whitney Myers, OX
2000
Boys 100 IM 54.34
Luke Paxton, RH
2019
Girls 50 Fly 26.42
Whitney Myers, OX
2000
Boys 50 Fly 23.85
Alex Smit, WW
2008
Girls 50 Back 28.06
Leanna Wall, HY
2017
Boys 50 Back 25.11
Brian Robertson, RH
2017
Girls 50 Breast 31.88
Hailee Trotter, RH
2017
Boys 50 Breast 27.46
Blake Brockman, RH
2017
Girls 200 Free Relay 1:45.01
New London Hills
1993
Boys 200 Free Relay 1:32.19
Oxford
1991

6&UN             8&UN               9-10   

     11-12              13-14            15&Over

METERS
6 & UN
Girls 25 Freestyle 18.92
Jenni Rossi, WW
2002
Boys 25 Freestyle 17.71
Brink Ciferri, OX
1987
Girls 25 Backstroke 23.80
Jenni Rossi, WW
2002
Boys 25 Backstroke 24.69
Alex Grantz, NLH
1992
8 & UN
Girls 100 Medley Relay 1:28.01
Rolling Hills
1983
Boys 100 Medley Relay 1:22.99
Oxford
1988
Girls 25 Free 16.43
Maren Patterson, OX
2015
Boys 25 Free 16.15
Kelvin Reisenfeld, OX
2007
Girls 25 Fly 18.19
Maren Patterson, OX
2015
Boys 25 Fly 18.00
Joshua Valentine, PRF
2011
Girls 25 Back 19.79
Maren Patterson, OX
2015
Boys 25 Back 19.41
Jeremiah Valentine, PRF
2013
Girls 25 Breast 21.30
Jamie Reynolds, RH
1995
Boys 25 Breast 21.91
Charles Hatcher, NLH
1997
Girls 100 Free Relay 1:19.14
Rolling Hills
1984
Boys 100 Free Relay 1:15.24
Oxford
1983
9 – 10
Girls 100 Medley Relay 1:12.58
Rolling Hills
1984
Boys 100 Medley Relay 1:15.03
Oxford
1984
Girls 50 Free 31.23
Mercy Patterson, OX
2014
Boys 50 Free 32.15
Luke Paxton, RH
2013
Girls 100 IM 1:19.49
Allie Horvath, OX
1998
Boys 100 IM 1:22.06
Kevin Schwab, NLH
2003
Girls 25 Fly (2009) 15.35
Olivia Potter, HY
2014
Boys 25 Fly (2009) 16.18
Samuel Hwang, FHCC
2016
Girls 50 Fly 35.76
J Buckley, PRF
1980
Boys 50 Fly 37.52
Chris Lawrence, OX
1980
Girls 50 Back 36.70
Mercy Patterson, OX
2014
Boys 50 Back 36.97
Jeremiah Valentine, PRF
2014
Girls 50 Breast 42.24
Rachel Clayter, OX
1997
Boys 50 Breast 41.54
Jack Putnick, RH
2010
Girls 100 Free Relay 1:06.06
Rolling Hills
1994
Boys 100 Free Relay 1:06.11
Rolling Hills
1986
11 – 12
Girls 200 Medley Relay 2:28.14
Rolling Hills
1983
Boys 200 Medley Relay 2:22.00
PRF
2011
Girls 50 Free 27.98
Whitney Myers, OX
1997
Boys 50 Free 28.26
Nick Majtenyi, RH
2003
Girls 100 IM 1:08.39
Whitney Myers, OX
1997
Boys 100 IM 1:12.21
Chris Fette, PRF
2001
Girls 50 Fly 30.61
Whitney Myers, OX
1997
Boys 50 Fly 30.97
Samuel Hwang, FHCC
2018
Girls 50 Back 31.65
Mercy Patterson, OX
2016
Boys 50 Back 32.06
Chris Fette, PRF
2001
Girls 50 Breast 37.03
Whitney Myers, OX
1997
Boys 50 Breast 34.89
John Anzano, OX
2014
Girls 200 Free Relay 2:10.60
Hy-Crest
2016
Boys 200 Free Relay 2:05.04
Rolling Hills
2016
13 – 14
Girls 200 Medley Relay 2:15.35
New London Hills
1988
Boys 200 Medley Relay 2:02.28
Rolling Hills
2013
Girls 50 Free 27.38
Mercy Patterson, OX
2018
Boys 50 Free 25.95
Luke Paxton, RH
2016
Girls 100 IM 1:07.66
Whitney Myers, OX
1998
Boys 100 IM 1:04.60
Tim Carmody, WW
1984
Girls 50 Fly 29.82
Whitney Myers, OX
1998
Boys 50 Fly 28.47
Bailey Peters, PRF
2014
Girls 50 Back 30.46
Mercy Patterson, OX
2018
Boys 50 Back 29.05
John Anzano, OX
2016
Girls 50 Breast 36.11
Bekka Westrick, RH
2006
Boys 50 Breast 32.86
Mark Rieble, RH
1995
Boys 50 Breast 32.86
Brooks Olson, FHCC
2018
Girls 200 Free Relay 2:00.77
New London Hills
1988
Boys 200 Free Relay 1:51.55
Rolling Hills
2016
15 & Over
Girls 200 Freestyle 2:05.41
Whitney Myers, OX
2002
Boys 200 Freestyle 1:53.98
Zach Apple, FH
2014
Girls 200 Medley Relay 2:09.99
Elks
2009
Boys 200 Medley Relay 1:52.21
Elks
2010
Girls 50 Free 26.98
Leanna Wall, HY
2018
Boys 50 Free 24.07
Ross Westrick, RH
2014
Girls 100 IM 1:07.81
Emma Otten, RH
2016
Boys 100 IM 1:00.79
Wade Davis, RH
1989
Girls 50 Fly 28.75
Leanna Wall, HY
2018
Boys 50 Fly 25.70
Adam Kranbuhl, NLH
2014
Girls 50 Back 30.67
Emma Otten, RH
2016
Boys 50 Back 27.49
Matt McKee, WW
2009
Girls 50 Breast 35.43
Maggie Helmers, Elks
1998
Boys 50 Breast 30.06
Evan Bader, OX
2011
Girls 200 Free Relay 1:57.96
Elks
2009
Boys 200 Free Relay 1:39.79
Elks
2011